Duası Suresi

Unutkanlık Duası

Unutkanlık duası, insanların önemli konuları, olayları ya da kişileri sık olarak unutması sık karşılaşılan bir durumdur. Bu durum ile karşılaşılan kişi hafızasının zayıflaması halinde Cenab-ı Haktan yardım istemeli ve bunun için dua etmelidir. Okuduklarını anlayamayan kimseler ile öğrenim güçlüğü çekenler ve özellikle de öğrenciler bu dualar yardımı ile Allah’a yalvarmalı ve ondan unutkanlık sorunlarını gidermesini istemelidir. Dua etmek herkesin bildiği gibi Allah ile kulu arasında köprü kurulmasını sağlamaktadır. Bu nedenle de siz ne isterseniz Yüce Allah’ınız sizin dileğinizi yerine getirecektir.
Unutkanlık zaman zaman tüm müminlerin başına gelebilecek bir durumdur. Bu durum kimi müminlerin ise oldukça sık başına gelmektedir. Kimi insanlar okuduklarını anlamamakta ve bu sebeple aynı şeyi tekrar tekrar okumaktadırlar. Kimileri ise okusalar da bir türlü hafızalarında tutamamakta ve öğrenememektedirler. İşte bu gibi sorunlar ile karşılaşan insanlar yine her konuda olduğu gibi çareyi Allah’tan isteyebilmektedirler. Unutkanlık Duası ile insanlar Allah’tan hafızasını güçlendirmesini isteyebilirler. Duanın etkisi ile unutkanlıklarından kurtulabilir, hafızalarını güçlendirebilir ve daha kolay öğrenebilirler. Özellikle öğrenme güçlüğü yaşayan öğrenciler için Unutkanlık Duasını okumak oldukça faydalıdır. Duanın etki etmesi için tamamen inanarak ve sık sık okumaya dikkat etmek gerekir.

Unutkanlık Duasının Türkçe Okunuşu

Fe Fehhemnehe Süleymene ve küllen eteyne hukmev-ve ilmev-ve sek(k)hharna mea Davudel cibele yusebbihne ve’t-tayra ve küne failin. Allahümme zidni ilmen.

Unutkanlık Duasının Türkçe Meali ( Anlamı )

Biz Allah’ın vermiş olduğu hükmü vakit kaybetmeden Süleyman’a bildirmiştir. Zaten her birine ilim ve hüküm vermiştir. Davud ile birlikte tesbih etsinler diye kuşları ve dağları buyruk altına aldık. Tüm bunları yapan bizdik. Allah’ın sen benim ilmimi arttır.

Unutkanlık Duasının Arapçası

فَفَهَّمْنَاهَا سُلَيْمَانَ وَكُلًّا آتَيْنَا حُكْمًا وَعِلْمًا وَسَخَّرْنَا مَعَ دَاوُودَ الْجِبَالَ يُسَبِّحْنَ وَالطَّيْرَ وَكُنَّا فَاعِلِينَ (Enbiya 79)

اَللَّهُمَّ زِدْنِى عِلْمًا

Yorum Yaz

Yorumunuz:

Adınız:

  • 2017-12-16 17:28 abdulkadir فَفَهَّمْنَاهَا سُلَيْمَانَ وَكُلًّا آتَيْنَا حُكْمًا وَعِلْمًا وَسَخَّرْنَا مَعَ دَاوُودَ الْجِبَالَ يُسَبِّحْنَ وَالطَّيْرَ وَكُنَّا فَاعِلِينَ ﴿٧٩ Fe fehhemnâhâ suleymân(suleymâne), ve kullen âteynâ hukmen ve ilmen ve sehharnâ mea dâvudel cibâle yusebbihne vet tayr(tayre), ve kunnâ fâılîn(fâılîne)
  • 2017-08-06 19:50 Adnan72 Yusebebehne olması lazım yusebbihne yazmışsınız. Sitenizde bulunan Türkçe yazılışların çoğu yanlış vebal alıyorsunuz
  • 2017-05-30 09:40 MEDİNE Bismillahirrahmanirrahim Rabbim her ayette bir sır vermiş onun için kuranı sık sık okumamış lazım yoksa Türkçe okunmalıdır şifasını umarak bu duayı bugün bende okudum
  • 2017-05-29 14:49 ecrin aylin ben aslında çok unutkandım sonra bu duayı okudum ve unutkanlığım fazla yok hergün okuyorum sizde okuyun tavsiye ederim
  • 2017-05-27 15:01 🙈🙉🙊😘😘😘 👐🕧🕜🕠🕔🕡💥💥💤🕜 🕧🕐💢:-! :-( O:-) :- 🌜🌆🎑🏬🏬⛪🏨🗼⚓⛲🏫🏩🏭🎱⚾🚃🚂🚍🚏🚐🚚🚠🚕Ⓜ🚚🚞
  • 2017-02-07 08:58 Enes bey Öncelikle savolun çok güzel ve anlamlı olmuşjxjxudkcf ideazhlzfLkghzot
  • 2016-08-31 01:49 melike bu duanın Arapçası niye okunmuyor bu parçamı ayet Jamie Türkçe nasıl bir duadır