Duası Suresi

Nasr Suresi

Medine’de sure olarak indirilmiş olan son sure Nasr Suresi’dir. 3 ayetten oluşan Nasr Suresi okunuş sırasına göre ise 110.suredir. Üç ayeti kerimeyi içermekte olan Nasr Suresi Resul-i Ekrem’i, ilahi olarak zafere ulaşmayı müjde verdiği için kendisine bu isim verilmiştir. Bir diğer adı ise İzacae Suresi’dir. Sure de Peygamber Efendimizin Cenab-ı Hak’ın yardımına kavuşup kâfirlerin dinlerinin yok olmakla karşı karşıya kalacağı müjdelendiğinden bir önceki sure olan ve Hz. Muhammed’in dini ile kâfir olanların dini arasındaki savaşın ihtilaf gösterildiği El-Kafirun suresi ile aralarında hoş bir ilişki vardır.
Rivayetlere göre Nasr Suresini günde üç kez okuyanın imanı muhafaza altına alınır. Her gün okumayı adet haline getiren kimse geçim sıkıntısına düşmez. Hayırlı olan her dileğin gerçekleşmesi adına 1.000 kez okunması tavsiye edilmektedir. Sure kurşun üzerine yazılarak balık turuna bağlanırsa bol balık avlanır. Kötü, inatçı ve zalim kimselere karşı ilahi bir başarı ve yardım görmek için Nasr Suresini okumanın büyük faydası vardır. Fahreddin Razi, Nasr suresinin müminlerin suresi olduğunu belirtmiştir ve müminler sureyi okuduklarında Allah’ın onların işlerini kolaylaştırdığını, düşmanlarına karşı galip kıldığını, geçim sıkıntısına düşürmediğini, tövbesini kabul buyup günahını affettiğini söylemiştir.

Nasr Suresi Türkçe Okunuşu

  • Bismillahirrahmânirrahîm.
  • İzâ câe nasrullahi velfeth
  • Ve raeytennâse yedhulûne fî dinillâhi efvâcâ
  • Fesebbih bihamdi rabbike vestağfirh, İnnehû kâne tevvâbâ

Nasr Suresinin Türkçe Meali ( Anlamı )

Rahman ve Rahim Olan Allahın Adı ile;
Ey Resulüm! Allah seni hak peygamber olarak göndermiştir. Rabbin şüphesiz ki sana yardım edecek ve fethi gerçekleştirecektir. Sen bunu kulların grup grup olarak Hak dinine girdiklerini bizzat görerek fark edeceksin. Nitekim Cenab-ı Hak ‘’ Elbette ki ben ve peygamberlerim galip gelecektir’’ diyerek yazmıştır. Cenab-ı Hak’ın yardımının gayretsiz ve sebepsiz gelmeyeceğini ‘’ Eğer siz Cenab-ı Hak’ın dinine yardım eder iseniz O’da size yardım eder’’ buyurmuştur.
Sınıfı Medeni
İsmin anlamı yardımcı
Geliş zamanı 620 yılının rabiuevvel ayında
Sure numarası 110
Ayet sayısı 3
Kelime sayısı 19
Harf sayısı 79

Nasr Suresinin Arapçası

بسم الله الرحمن الرحيم إِذَا جَاءَ نَصْرُ اللَّهِ وَالْفَتْحُ * وَرَأَيْتَ النَّاسَ يَدْخُلُونَ فِي دِينِ اللَّهِ أَفْوَاجًا * فَسَبِّحْ بِحَمْدِ رَبِّكَ وَاسْتَغْفِرْهُ إِنَّهُ كَانَ تَوَّابًا

Yorum Yaz

Yorumunuz:

Adınız:

  • 2017-08-11 16:38 BhxbzAssfg 5555655558272!:!?2!:)1!/61!?:72!/?
  • 2017-08-11 16:34 Kuran talebesi Teşekkur ederim bu siteye girdim tum duaları ezberledim emegi gecebn herkeze teşekkur
  • 2017-07-10 15:25 b i l i n m i y e n bu site çok karışık hahah ahahahhahahahahahah ya şasın kötül ük
  • 2017-06-06 09:14
  • 2017-05-29 15:10 melek su bu dualar ve bu sureler için tesekkurler... dua ve sure ezberlememe yardımcı oldu