Duası Suresi

Maun Suresi

Kuran-Kerim’in 107.Suresi Maun Suresidir ancak indirilmiş olan on yedinci suredir. Kuran-ı Kerim’in en önemli surelerinden biri olan Maun Suresi’nin Mekke devriminin ilk senelerinde indirildiği bilinmektedir ve yedi ayetten oluşur. Maun suresinde Allah’a ibadet ve imanın gerekli olduğu belirtilirken aynı zamanda da ibadetin gerekli olduğu ve inkâr edenlerin ve din ile ilgili yalan konuşan riyakâr insanların ahlaki kötülüklerini tanıtmak amacı ile çok önemli mesajlar konu etmektedir. Maun suresinin indiriliş amaçlarından biri de insanların namazı gösteriş için kılmamaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmaktır.
Zekâtını vermiş bir kimse Maun Suresini okur ise Cenab-ı Hak onu mağrifet eder. Maun suresini kırk bir kez okuyan mümin rüyasında Peygamber Efendimizi görür. Bir çocuğa okunması halinde ise o çocuk tüm afetlerden korunur.

Maun Suresinin Türkçe Okunuşu

Bismillahirrahmanirrahim
Era'eytellezi yükezzibü biddin.
Fezalikellezi, yedu'ulyetim.
Ve la yehüddü ala ta'amilmiskin.
Feveylün lilmüsallin.
Ellezine hüm an salatihim sahun.
Ellezine hüm yüraune. Ve yemne'unelma'un.

Maun Suresinin Türkçe Meali (Anlamı)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adı ile;
Maun suresi yoksul ve yetimlere sahip çıkmayı, namazı ise gösteriş adına kılmamayı konu eder. Surede farklı iki insandan söz edilir. Bunlardan ilki Cenab-ı Hakkın nimetlerini inkâr etmekte olan, ceza ve hesap günün yok sayan kimselerdir. Diğer kesim ise Allah rızasını amellerinde hiç sayan, yaptığı her şeyi gösteriş adına yapan münafıklardır. Bu kimseler yetimi hor görür, iyilik ve hayır yapmazlar. Surede yaptıklarının çok çirkin ve yanlış olduğu anlatılır ve kınanır. 
Maun suresinde yoksul ve yetimlere sahip çıkanlar farklı bir yere konularak övülmüştür. Sahip çıkmayanlardan ise hesap gününde intikam alınacağı açıkça anlatılmıştır. Dinimizde yetim ve yoksullara yapılan tüm yardım ve iyilikler büyük bir ibadet sayılır.

Surede yetim ve yoksullara sahip çıkanlar, ayrı bir yere konulmuş ve övülmüştür. Sahip çıkmayanlar yerilerek, hesap gününde intikam alınacağı anlatılmıştır. Dinimizde yoksullara ve yetimlere yapılan iyilikler, yardımlar büyük bir ibadet olarak sayılmaktadır.

Sure ibadet ederek, yetim ve yoksulu gözetmemeyi kabul etmez. Bir taraftan sevap işleminin diğer taraftan günah işlemenin mümkün olmadığını belirtir. Müminler böyle ibadet edemez. Yalnızca ibadetini tüm hakkı ile yapan kimseler ahlaki olarak olgunluğa erişmiş kimselerdir.

Sınıfı Mekki
İsmin anlamı Zekat vermek,emanet etmek
Sure numarası 107
Ayet sayısı 7
Kelime sayısı 26
Harf sayısı 121

Maun Suresinin Arapçası

.بسم الله الرحمن الرحيم أَرَأَيْتَ الَّذِي يُكَذِّبُ بِالدِّينِ * فَذَلِكَ الَّذِي يَدُعُّ الْيَتِيمَ * وَلَا يَحُضُّ عَلَى طَعَامِ الْمِسْكِينِ * فَوَيْلٌ لِلْمُصَلِّينَ * الَّذِينَ هُمْ عَنْ صَلَاتِهِمْ سَاهُونَ * الَّذِينَ هُمْ يُرَاءُونَ * وَيَمْنَعُونَ الْمَاعُونَ

Yorum Yaz

Yorumunuz:

Adınız:

  • 2017-05-29 15:12 eflin liya merhaba guzel ama keske okunusuda yanında olsaymıs ginede tesekkurler ev odevime yardım etinn...
  • 2016-10-27 10:16 üzüm bağlari Bir ayrilik sarkisi seç içinden söyle benim için ağladığinda haber et ben de ağlayam senin için tovbe tovbe