Duası Suresi

Kadir Suresi

Kadir Suresi Kuran-ı Kerim’in meyvesidir. Her kim okursa meyvesini yemiş olur. Rivayetlere göre bilhassa kim Ramazan gecesinde Kadir Suresi’ni okursa o gece rüyasında Rasullulah Efendimizi (S.A.V) görür. Günde 10 kez Kadir Suresini okumayı alışkanlık haline getiren müminlerin küçük günahları Cenab-ı Hak tarafından affedilir. 100 defa Kadir Suresini okuyan kimse istediği kadar dua edebilir ve duaları kabul olunur.
kadir suresi Dileğinin olmasını isteyen kimse Kadir Suresini 41 kez okursa dileği kabul edilir. Ayrıca, sabah namazı ve akşam namazından sonra her kim Kadir Suresini 3 kez okursa şeytanın şerrinden korunmuş olur. Yani Kadir Suresini okuyan kimsenin tüm dilekleri gerçek olur. Rızkı kolay ve bol olur. Hastalığı varsa şifa bulur. Tüm belalardan korunur ve sıhhati devamlı olur.
Hadisi Şerifte buyruluyor ki; her kim abdestini aldıktan sonra Kadir Suresini bir ya da üç kere okursa o kimse kıyamet gününde Peygamber Efendimiz ile birlikte diriltilir. Yine her kim abdest aldıktan sonra kelimeyi şahadet getirerek Kadir Suresini okursa kendisine sekiz cennetin kapısı açılır ve istediğin kapıdan buyur denir. Oruç ayı Kadir gecesinde okunacak olan dua sure Kadir Suresi'dir.

Kadir Suresinin Türkçe Okunuşu

 • inna enzelnahü fi leyletilkadr. 
 • Vema edrake ma leyletülkadr.
 • Leyletülkadri hayrum min elfi şehr. 
 • Tenezzelülmelaiketü verrühu fiyha bi’izni rabbihim min külli emr.
 • Selamün hiye hatta matla’ılfecr.

Kadir Suresinin Türkçe Meali ( Anlamı )

Hiç şüphesiz ki biz Kuran-ı Kerim’i Kadir gecesinde indirdik. Sen bildin mi Kadir Gecesi nedir? Kadir Gecesi bin aydan da daha hayırlı bir gecedir. Kadir Gecesinde melekler ve Cebrail Rablerinin onlara verdiği izin ile her bir iş için art arda iner. Kadir gecesi fecrin doğusuna kadar selamettir.

Sınıfı Mekki
İsmin anlamı Kadir Gecesi
Sure numarası 97
Ayet sayısı 5
Kelime sayısı 30
Harf sayısı 112

Kadir Suresinin Arapçası

بسم الله الرحمن الرحيم إِنَّا أَنْزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ * وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ * لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ * تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ * سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ

Yorum Yaz

Yorumunuz:

Adınız:

 • 2017-07-06 17:05 Eda gül kaya Herkesin kadir gecesi mübarek olsun teşekkürler hem allah bu günde günahlarımızı affeylesin tuttuğumuz oruçlarida unutmayalım tabi ki de
 • 2017-06-22 02:41 Tülin Algan. Bende bütün Müslüman aleminin kadir gecesini kutluyorum inşallah bu gece kurtuluşumuza vesile olur Allah ın selamı üstünüze olsun.
 • 2017-06-22 02:34 Melek Nekadarsacma babasının ısmıne sure yapılmış mış baban yokken o sure war Dı bu kadar cahil ilk olamaz delphine
 • 2017-06-21 23:00 Mukaddes Sarptas Çok mutlu oldum Rabbim duvarlarımızı kabul etsin bu gece .Günahlarımızı affetsin doğru yoldan ayırmasın bizleri .3 .martta kaybettigim oğlum Kadire cenneti nasip etsin günahlarını Affetsin Rabbim tek tesellim oğlumun günahlar ının bağışlanması Allahım sen affedensin oğlumun günahlarını affet cennetini Kadir Zaferime bağışla Amin
 • 2017-06-21 19:17 Delphine Ayyyy babamin ismini sure yapmışlar çok sevindim
 • 2017-06-19 01:49 Manavgatlı Mustafa Şahin Herkesin KADİR GECESİ mübarek olsun.Allah ım herkese Kadir Gecesini yaşamayı nasip etsin.
 • 2017-06-11 19:46 Neslihan Merhabalar. Bu sure. nin ebcet sayisi nedir? Tesekkurler